10 zásad správného „flirtování“ se sluncem
- Hydratuje svoji pokožku. Pijte hodně neslazených tekutin. Vyhýbejte se však alkoholu a kofeinu – teda látkám, které můžou organismus nežádoucně dehydrovat a tak vysušovat pokožku.
- Svoji přípravu na slunění začněte několik dní předem pravidelnou suchou masáží pokožky ráno a večer, například masážním kartáčem nebo rukavicí.
- Součástí přípravy je i tělový peeling. Odumřelé částečky pokožky odstraníme některým ze speciálních kosmetických přípravků. Drsné částečky, které peelingové přípravky obsahují, pokožku vyhladí a umožní její rovnoměrné opalování. Po peelingu pokožku ošetříme výživným nebo hydratačním přípravkem. Pozor! Peeling nepatří na čerstvě opálenou pokožku. Především ne v případě, že jste to s opalováním přehnali, a jste celý spálený.
- Ve vodě je odraz slunečních paprsků asi 5procentný, ale na písku až 17 %. Při opalování třeba počítat i s tím, že melanocyty, které pohlcují škodlivé sluneční paprsky, snižují svůj počet o 10 až 20 % za každých 10 let života. Čili s přibývajícími léty pokožka hnědne pomaleji a zvyšuje se riziko jejího spálení, ne naopak.
- Přípravek označený jako Water Resistant vydrží na těle ve vodě asi 40 minut, s označením Waterproof až 80 minut. Běžné ochranné opalovací přípravky bez tohoto označení nanášíme na tělo po každé koupeli nebo sprše.
- Na spálenou pokožku můžete jako první pomoc použít chladivou kyselou smetanu nebo bílý jogurt a samozřejmě kosmetické přípravky označené jako After/Apres/Sun. Uškodit nemůže ani tabletka acylpyrínu, která nejen utišuje neodbytnou bolest, ale současně díky svým protizánětlivým vlastnostem redukuje otékání spáleného místa na minimum.
- Účinnost ochranního filtru je daná jeho hodnotou. Například číslo 5 znamená, že můžete bez obav zůstat na slunci 50 minut. Ale pozor – dvojnásobní ochranu získáte jenom vyšším ochranním faktorem, ne dvojnásobní vrstvou přípravku. Opakovaná aplikace jenom obnovuje původní hodnotu, nic více. Přípravky s vysokým ochranním faktorem používáme na začátku léta, dokud pokožka ještě není připravena na sebeochranu. A koncem léta, když je sluncem vysušená, dehydrovaná, a teda i zranitelnější.
- Horké slunce se nejhůře podepíše na vašich vlasech. Infračervené paprsky, vítr, chlor a slaná voda jim ubírají na vlhkosti, vysušují je a negativně ovlivňují jejich lámavost. Proto na ně v létě nezapomínejte a věnujte jim dostatečnou péči.
- Nehybné opalování se na slunci je už minulostí. Proto – rychle na nohy! Vždyť slunečná koupel je tou nejlepší kyslíkovou terapii. Po ošetření pokožky vhodným ochranným přípravkem nezapomeňte na míč, badmintonové rakety či jiné hry. Soukromé fitness v přírodě si každý z nás při troše šikovnosti, ale s dostatkem fantazie, může zařídit bez jakýchkoliv problémů i sám.
- Brýle už nejsou módní záležitostí. V létě jsou nezbytností. Ideální by bylo, kdybychom jste v nich dokázali plavat a vůbec – mít je při pobytu na slunci neustále na očích. V našich zeměpisných šířkách postačuje 65procentní tónování. Při moři by měl filtr absorbovat alespoň 85 % UV záření. I když si budete oči chránit brýlemi, nezapomínejte na ošetřování citlivé oční partie vhodným přípravkem. V létě jsou to především příjemné, chladivé gely, protože obsahují minimum tuku, ale pleť důkladně hydratují.