Kopřivu zná úplně každý především z dětství, kdy to byl strašák polí a lesů, který způsoboval chvilkové nepříjemné popálení. I když nám babičky tvrdily, že budeme zdravý, my jim stejně nikdy nevěřili a ronili slzy nad pupínky. Měli byste ale vědět, že tato bylina je jednou z nejdravějších českých bylinek.
Léčivá kopřiva
Bylina s domovem v Evropě, Asii a severní Africe se nejčastěji vyskytuje na okrajích lesů, kolem cest v horách i nížinách. Nejčastěji ji najdete na stinných místech s vlhkou půdou.
Nejlepší sběr kopřivy, především té mladé je právě v tomto období, tedy březen – květen. Kopřivu se doporučuje sbírat pouze do 20. května.
Kopřiva obsahuje velké množství minerálů jako je vápník, magnézium, draslík, fosfor, železo. Také v ní najdeme vitamíny skupiny B a C, třísloviny a podobně.
Na co kopřivu použít
Odvaru z kopřiv působí proti tvorbě ledvinových a močových kamenů spojené s bolestí hlavy. Jedná se o nejlepší léčivku na pročištění krve a krvetvorbu. Podporuje správnou funkci slinivky břišní díky regulaci cukru v krvi. Kromě kamenů si látky z kopřivy snadno poradí i se záněty močových cest.
Mladá kopřiva je vhodná pro jarní detoxikační kůry, jelikož dokáže odstranit toxiny usazené v zažívacím traktu a podpořit jeho správnou funkci.
Zevně se kopřiva běžně používá proti řídnutí vlasů, nebo tvorbě lupů. Léčí všechny kožní problémy od akné, lupénky, či ekzému. Vhodná je také na problémy týkající se zánětů nehtového lůžka.
Poslední výzkumy navíc uvádějí, že je kopřiva skvělým preventivním opatřením proti rakovině.
Kopřivu sušte, pijte z ní čaje, přidávejte do jídel, jezte syrovou. Využijte toho, že nám naše příroda nabízí na každém kroku tak silný lék, a proto vyrazte s košíkem a rukavicí (je to přeci žahavá rostlina) do přírody.