Pokud se již nemůžete dočkat, až svou pokožku podrobíte a intenzivní opalovací kuře a získáte krásné bronzové opálení, zadržte. Nejdříve byste se měla seznámit se zásadami zdravého opalování, neboť přílišné tlačení na pilu je v případě pobytu na sluníčku velmi rizikové.
Sluneční záření má své výhody i nevýhody. Na jednu stranu ho potřebujeme ze zdravotních důvodů – působením slunečních paprsků dochází ke stimulaci kůže a následně k tvorbě vitamínu D, který je důležitý pro správný růst kostí, vývoj zubů i pro bezproblémové fungování imunity. Na straně druhé vede přílišné opalování k rychlému stárnutí kůže, tvorbě vrásek a v nejhorším případě k rakovině kůže a vzniku nádorů.
Vitamín D však přijímáme také ve stravě a v případě pestrého jídelníčku stačí příjem doplnit jednou hodinou sluníčka týdně.
Přesto se delšímu slunění dost dobře nelze vyhnout, a to především během dovolené. Proto byste se měla o svou pokožku náležitě starat a zajistit jí komplexní ochranu. Konkrétní doporučení vždy souvisí s typem pokožky, ale také s místem pobytu a s prováděnými aktivitami. Měla byste si však uvědomit, že ani ty nejlepší kosmetické přípravky nemohou poskytnout stoprocentní ochranu – proto je nezbytné dodržovat základní pravidla zdravého opalování.
S opalováním začněte pozvolna
Naplácat si na kůži krém s nízkým SPF faktorem a vyrazit na celý den na pláž rozhodně není dobrý nápad, a to zejména v případě, že jste na dovolené první den. Naopak byste měla zvolit kvalitní kosmetiku na opalování s vysokým SPF faktorem (ideální je 50) a strávit na sluníčku kratší dobu.
Opalovací krém či jiný přípravek byste měla na kůži aplikovat s předstihem několika desítek minut před plánovaným opalováním.
Nezapomeňte, že působení ochranného faktoru může výrazně snížit koupání a pocení, a to i přesto, že jste zvolila voděodolný krém. Proto byste se měla v pravidelných intervalech znovu mazat.
Pozor na problémové partie
Které to jsou? Na seznamu problémových partií najdete místa, která jsou často podceňována, ale jejich spálení bývá velmi nepříjemné. Jedná se o uši, nos, prsty, nárty, pěšinku ve vlasech, ale také o oční víčka a rty.
Tváři věnujte zvláštní péči
Pleť na obličeji je velmi citlivá, a proto je vhodné volit speciální přípravky určené pro její zvýšenou ochranu. Některé lze aplikovat i na make-up a bez obav, že by se vám rozmazala řasenka.
Jak dlouho se slunit?
Nepropadejte mylnému dojmu, že déle znamená více. Jakmile vaše kůže dosáhne tzv. cut-off bodu, přestáváte se opalovat. Obvykle k tomu dochází po dvou až třech hodinách na sluníčku, ovšem osoby s citlivou pletí dosahují cut-off budu mnohem dříve. Zároveň se snažte neopalovat v období od jedenácté do patnácté hodiny, kdy jsou sluneční paprsky nejintenzivnější.